Pewnego dnia zajrzałam do Empiku z zamysłem kupienia jakiejś książki. Kroki poniosły mnie w kierunku stoiska psychologia, rozwój osobisty itp. i trafiłam tu na pozycję „Radość życia, o sztuce miłości i akceptacji” Leo Buscaglia. To zbiór wykładów o bliskości, wychowywaniu, radości, śmieci, po prostu sztuce życia, profesora, który jako pierwszy wykładowca akademicki postanowił uczyć o miłości. 
Już od pierwszych zdań bardzo polubiłam Leo, to w jak lekki, dowcipny, a jednocześnie bardzo inspirujący sposób mówi o rzeczach najważniejszych. Czytając wchodzimy w jego energię, jego entuzjazm, jego charyzmę. To książka, która daje pozytywnego kopa, do której chce się wracać, którą chce się zarażać innych. 
Przede wszystkim powinni przeczytać ją rodzice i nauczyciele, osoby, które wychowują dzieci. Leo jest bowiem jednym z tych, którzy uważają, że każdy ma w sobie diament i powinno się dążyć w wychowaniu do odkrycia tego skarbu, a nie skupianiu się na niedoskonałościach (co często nasz system edukacji czyni). Czytałam ją z ołówkiem w ręku zakreślając ważne dla mnie zdania i jest ich sporo.
Podzielę się kilkoma, wybranymi przypadkowo i zachęcam do lektury.
„Lubię sobie wyobrażać, że kiedy się rodzimy, dostajemy świat jako urodzinowy prezent.”
„Największym życiowym ryzykiem jest nieryzykowanie niczego.”
„Pamiętajmy, że wszystko się zmienia, a w szczególności zmieniają się związki między ludźmi. Żeby trwały, my również musimy się zmieniać wraz z nimi. Rozwijamy się dzięki zmianom. Zadbajmy o to, by nieustannie się rozwijać razem, ale osobno. Szukajmy w swoim życiu zdrowych ludzi, którzy potrafią się jeszcze śmiać, kochać i płakać.”
„Jesteś niepowtarzalną osobą i nie możesz się w kogoś wtopić.”
„Jeżeli od czasu do czasu zostaniesz zraniony, to twoje życie nabierze smaku. Kiedy płaczesz, przynajmniej wiesz, że żyjesz. Ból jest lepszy niż nic.”
„Kto przegapia miłość, przegapia również życie.”
„Macie wybór. Możecie wybrać radość zamiast rozpaczy. Możecie wybrać szczęście zamiast łez. Możecie wybrać czyny zamiast apatii. Możecie wybrać rozwój zamiast stagnacji. Możecie wybrać siebie. Możecie wybrać życie”.

„W stosunkach z innymi nie można mieć żadnych oczekiwań. Nikt nie będzie tym, kim chcecie, ani nie będzie robił tego, co wy chcecie. Przestańcie oczekiwać, a będziecie mieć wszystko”.

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Dzieki Moniu. Kilka zdań juz zapisalam w moim notatniku. Szczególnie to o podejmowaniu ryzyka. Dolozylabym do tego zdanie ostatnio zasłyszane: "what would you do, if you we're not afraid?" Jak uwolnimy w sobie demona strachu…to nie ma granic dla naszej kreatywności:)

Dodaj komentarz